Zdrowy i spokojny sen jest ważny dla każdego z nas. Umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia oraz pozwala na dobre samopoczucie. Człowiek zna wiele czynników, które wpływają na jakość naszego snu, jednak bardzo często nie jest ich świadomy. Co zatem robić, a czego nie, aby zdrowo się wysypać?

Zwróć uwagę na dietę!

Nie da się ukryć, że to, co jemy ma na nas ogromny wpływ. Dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii oraz składników odżywczych jest ważne, jednak czy bezpośrednio wpływa na sen? Okazuje się, że największą rolę odgrywają tutaj syte kolacje, które potem zalegają w żołądku i uniemożliwiają nam zaśnięcie. Dlatego postawmy na lekkostrawny posiłek, zjedzony najlepiej 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Zmień aranżację sypialni!

Nasza sypialnia powinna stanowić miejsce relaksu. Z uwagi na to pamiętajmy, aby unikać rozbudzających kolorów jak, np. czerwień czy żółć, a postawmy na uspokajającą biel, błękit czy odcienie szarości. Nie zapominajmy również, aby unikać dużej ilości dodatków (dywany, poduszki dekoracyjne, zasłony), które gromadzą kurz.

Postaw na aktywność fizyczną!

Aktywność fizyczna wpływa na wiele aspektów – w tym metabolizm czy właśnie jakość snu. Okazuje się, że zmęczony organizm śpi dłużej oraz głębiej. Ważne jest jednak, aby sporty wysiłkowe uprawiać w godzinach rannych lub popołudniowych, gdyż znacząco rozbudzają nasze ciało, a wieczorem skupić się, np. na rozciąganiu.

Zainwestuj w materac do spania!

Na jakość snu największy wpływ ma podłoże. W zależności od naszych preferencji może to być materac sprężynowy lub piankowy – ważne, aby był odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Warto również pamiętać, że na rynku znaleźć można materace ortopedyczne, czyli produkty polecane osobom cierpiącym na schorzenia kręgosłupa. Są one w stanie każdemu z nas zapewnić wysokiej jakości wypoczynek.

A tego unikaj w godzinach wieczornych!

Są wskazania, które pozytywnie wpływają na jakość snu. Jednak wyróżnić można również kilka przeciwwskazań, które mogą zniwelować cały nasz wysiłek. Są to przede wszystkim notoryczne lub zbyt długie drzemki w ciągu dnia, a także zażywanie w godzinach wieczornych używek jak, np. kofeina, nikotyna czy alkohol. Nie są wskazane z uwagi na to, że pobudzają nasze ciało, zamiast je wyciszać.

Poruszone powyżej kwestie stanowią podstawowe zasady higieny snu, których przestrzeganie może znacząco poprawić jakość naszego wypoczynku. Warto o tym pamiętać i stosować się do nich!